Ürün Kutuları – Ürün Kutusu Çeşitleri

Ürünlerinizi ön plana çıkarmada sunum şekli oldukça önemlidir. Bu noktada da üzerinde logonuzun bulunduğu ve markanıza uygun tasarımlı kutularla ürünlerinizi paketlemeniz büyük bir önem taşır. Bulunduğunuz sektöre ve kullanım amacınıza göre kutu modelleri ve yapıldıkları malzemeler çeşitlilik gösterebilir. Karton, metal, kraft, cam, plastik gibi malzemelerle yapılan kutulardan doğru tercihi yapmanız ürünlerinizin doğru ve şık sunumu için önem taşır.

Altı farklı sektör ve bu sektörde tercih edilebilen ürün kutuları sizler için yazdık. Dilerseniz lafı uzatmadan yazımıza geçelim.

Takı Aksesuar Kutusu

Takı ve aksesuarlar şık sunum gerektiren ürünlerdir. Bu kategoride genellikle karton veya metal kutular tercih edilmektedir. Karton veya metal kutuların kalınlıkları, boyutları, kapak tasarımları, çeşitlilik gösterebilmektedir. Kişiye özel hazırlanan baskılı takı aksesuar kutuları ile markanızın adını ve logonuzu taşıyan kutularda ürünlerinizi sunabilirsiniz.  Takı kutuları genellikle mukavva malzeme kullanılarak yapılmaktadır. En çok tercih edilen takı kutusu modelleri çekmeceli takı kutusu, mıknatıs kapaklı takı kutusu ve kutu kapak olarak tercih edilmektedir. İsteğe göre renkli baskı, varak yaldızlı baskı yapılabilir. Altın yaldız, gümüş yaldız ve rose yaldız en çok tercih edilen baskı renkleridir.

Tekstil Kutuları

Tekstil sektöründe genellikle karton veya Kraft kutular tercih edilmektedir. Nakliyat kısmında kullanılacak ise kutuların kalın kartondan yapılmış olması önerilmektedir. Sunum için ise maliyeti daha düşük olan Kraft kutular tercih edilebilir. Baskılı tekstil kutuları ile ürünlerinize şık bir sunum katabilir, taşıma esnasında bile marka tanıtımınızı yapabilirsiniz. Tekstil kutularında malzeme olarak ondüle mikro üzerine Bristol kağıt, kuşe kağıt ve 1. Hamur kağıt sıvanarak kaliteli bir görsel elde edilir. Bu tür sıvamalı kutularda istediğiniz renk baskı yapılabilir. Bu tarz tekstil kutuları genellikle kargo aşamasında kargonuzun zarar görmeden ulaşması için en iyi sonucu verir.

Gıda Kutuları

Gıda sektörüne ait kutu seçimleri oldukça önemlidir. Nakliyat kısmında bozulmayacak gıdalar için karton kutular tercih edilmektedir. Baskılı gıda kutuları ile ürünlerin isimleri kutuların üzerine yazdırılabilir. Özellikle tatlı ve çikolata üreticileri sağlamlıklarından aynı zamanda şık görünümlerinden dolayı metal kutuları tercih etmektedirler. Taşınacak gıda soğuk tutulması gereken bir gıdaysa, köpük kutu modelleri tercih edilmelidir. Bu sayede ürünün daha uzun süre soğuk kalması sağlanır. Gıda kutularına örnek vermek gerekirse pasta kutuları, baklava kutuları, hamburger kutuları, makaron kutuları ve daha birçok gıda kutu örnekleri verebiliriz. Bu tarz gıda kutularında en çok kullanılan kağıt Bristol kağıttır. Kutunun içi ve dışı selefon kaplanabilir. Böylelikle kutunun içindeki yağ, şerbet gibi sıvı maddelerin dışarıya sızıp kötü görüntü oluşturmasını önlemektedir.

E-Ticaret Kargo Kutuları

Baskılı E-Ticaret kargo kutuları, taşınacak ürüne göre çeşitlendirilebilir. Kırılacak ürünler taşınacaksa köpük kutu modelleri tercih edilirken, diğer ürünler için çeşitli boyut ve şekillerde oluşan karton kutular tercih edilmektedir. Ürünün yapısı ve çeşidine göre kutunun kapak veya yapıştırılma şekli değişkenlik göstermektedir. E-ticaret kutuları baskılı e-ticaret kutusu ve baskısız e-ticaret kutusu olarak günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Baskılı e-ticaret kutusu genellikle ondüle oluklu kartondan yapılmaktadır. Daha lüks e-ticaret kutusu tercih edilmek istenilirse oluklu ondüle malzeme üzerine fantezi kağıtlar ve Bristol kağıtlar sıvanarak daha kaliteli bir görünüme kavuşturulabilir.

Kozmetik Kutular

Kozmetik ürünler için baskılı kozmetik kutular tercih edilmektedir. Bu sayede her ürünün kendine ait bir kutusu ve şık bir sunumu olabilir. Kozmetik sektörü için genellikle karton kutular tercih edilir. Seçilecek kutu aynı zamanda bir dekorasyon ürünü olarak kullanılacaksa organizer kutu modelleri de ilgi görmektedir. Bu sayede kozmetik eşyalar düzenli durur. Yerleştireceğiniz ürün parfüm, kolonya veya krem gibi ince uzun bir kutu veya şişeyse, silindir şeklindeki karton kutularda şık bir sunum katabilir. Kozmetik kutuları günümüzde ürünü  sattırmak için kaliteli kutular olarak tasarlanmaktadır. Kutuyu kaliteli kılmak için varak yaldız, embos baskı, kabartma lak gibi malzemeler kullanılarak kutunun görseli daha da güzelleştirilebilir.

Hediye Kutuları

Hediye kutuları dilerseniz ürününüze şık bir sunum katacak dilerseniz kutunun kendisi hediye olacak şekilde dizayn edilebilir. Baskılı hediye kutuları, cam, metal, karton, ahşaptan yapılabilir. Hediye kutularında Kraft kutularda talep görmektedir. Diğer kutulara göre maliyet masraflarının daha düşük olması aynı zamanda da şık görüntüleri, Kraft kutuların talep oranını arttırır. Kaliteli bir hediye kutusu istiyorsanız mukavva kutular en uygun seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Mukavva kutular gerek dayanıklılık gerek görsel şıklık açısından  oldukça etkileyici bir kutu modelidir. Mukavva kutuları bazı malzemeler kullanılarak daha etkileyici bir hale bürünebilir. Bunlara örnek vermek gerekirse varak altın yaldızlı modeller, laklı modeller, kurdeleli modeller, mıknatıslı modeller ve süngerli kutu modelleri olarak daha etkileyici kutu yapmamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü