Her bir sektör için kutulama ve teslimat şekli ayrı bir önem taşır. Tekstil sektörü ürünlerini ön plana çıkaracak sektörel kutular seçerken, ev eşyaları veya teknolojik ürünler ürünlerin korunabileceği, kırılma önleyici kutulara yönelebilmektedir. Profesyonel bir görünüm isteyenler baskılı ürün kutusu seçeneklerine yönelerek, kurumsallıklarını her bir unsura yansıtırlar. İsimlerini ve logolarını taşıyan kutularla ürünlerinin her bir sunum detayına titizlik gösterirler.

Ürün Kutuları Çeşitleri

Ürün kutuları birçok farklı malzemeden üretilebilir. Ürün kutusu yaptırma öncesinde hangi ürünler için ne tür kutular istenildiğine karar verilmelidir. Örneğin, bir takı sunumu için kutu yaptırılıyorsa bu kutu karton malzemesinden yapılabildiği gibi metal veya ahşaptan da yapılabilmektedir. Bu konu mağazanın hem istediği sunum şekli hem de kutulama için ayırdığı bütçeye göre değişmektedir.

Söz konusu bir yemek sektörü ise bu noktada da ısı geçirgenliği devreye girmektedir. Yemeklerini sıcak teslim etmek isteyen firmalar, taşıma şekline önem verdikleri gibi kullandıkları kutulara da önem vermektedir. Hamur işi sunulan kutularda hamur kalitesinin korunması için hava delikleri bulunması tercih edilmektedir. Dökülebilecek yemekler içinse plastik ağzı sıkı kapanabilen kutular hazırlanmaktadır.

Teknoloji veya kırılabilir eşyada ise durum daha da farklı bir boyuta gelmektedir. Ürün kutularının suya ve basınca dayanacak şekilde üretilmesi önemli bir unsurdur. Bu sayede ürünler dış etkenlere karşı daha kolay korunabilmektedir. Matbaa kutu yapılacaksa bile bu noktada da kalın karton kullanılması önerilmektedir. Bu sayede taşıma işlemi sırasında ağırlıktan kaynaklı yırtılmaların önüne geçilebilir.

Ürün Kutuları Arasındaki Farklar

Ürün kutuları yapıldığı malzeme, boyut, dış yüzünün kaplı olup olmaması, su geçirgenliği, taşıyabildiği ağırlık vb. pek çok farklı özelliğe sahip olabilir. Küçük ürünler için küçük ürün kutusu seçenekleri tercih edilirken, büyük ürünler içinse büyük boyutlardakiler tercih edilmektedir. Yapıldığı malzemeler, karton, Kraft, cam, ahşap, metal gibi çeşitlilik gösterebilir. Hediye niteliğinde bir sunum için kutu seçiliyorsa daha özenli bir kutu modeli seçilmelidir. Bundan dolayı ne amaçla kullanacakları doğru ürün kutusu çeşidine karar vermek için önemli bir unsurdur.

Ürün Kutuları Arasındaki Ortak Noktalar

Ürün kutuları arasında fark bulunduğu kadar ortak noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle her bir ürün kutusu ne amaçla kullanılırsa kullanılsın konforlu bir kullanım sunmalıdır. Rahat açılıp kapanabilmeli ne alıcıyı ne de satıcıyı yormalıdır. Ürünler kutuların içine rahatlıkla sığabilmeli ve tam olarak kapanabilmelidir.

Bir diğer nokta ise baskılı olmalarıdır. Bir markanın her aşamasına adını yansıtması, kurumsal bir görünüm için önem taşımaktadır. Ürün kutuları üzerinde markanın renklerinin bulunması alıcıya güzel bir ön izlenim yaratmaktadır. Bundan dolayı sektör ne olursa olsun kutular üzerinde yer alan renkler ve desenler marka özelinde olmalıdır. Markanın irtibat numaralarının da basılı olması kutulara güzel bir reklam niteliği de katmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü